foto - Chad Evans Wyatt, 1995

Pavel Šrut

* 3. 4. 1940, Praha, Česká republika (Czech Republic)
† 20. 4. 2018, Praha, Česká republika (Czech Republic)
překladatel, textař, básník, spisovatel, fejetonista

 

národnost: česká
pohlaví: muž

NK AUT: jk01131041

poznámka:
odkazová forma
Karmín, Petr, 1940-2018
-
Pod pseudonymem Petr Karmín autor v 70. a 80. letech 20. století publikoval leporela a verše pro děti. Slovník české literatury literatury uvádí, že Petr Karmín je propůjčené jméno, autor sám v rozhovoru v Art - iHNed.cz uvádí, že jde o pseudonym.

Pavel Šrut

Básník, překladatel, autor knih pro děti a písňových textů Pavel Šrut se narodil 3. dubna 1940 v Praze. V roce 1957 maturitou uzavřel studium na jedenáctileté střední škole, dále absolvoval dvouletý abiturientský kurz na Hospodářské škole pro zahraniční obchod. Poté pracoval jeden rok jako úředník v podniku zahraničního obchodu Ferromet (1959-60) a jako rekvizitář Filmových studií Barrandov (1960-62). Od roku 1962 se pět let věnoval studiu anglistiky a hispanistiky na Filosofické fakultě UK, které však nedokončil. Pak se stal na několik let redaktorem v nakladatelsví Naše vojsko (1968-71), v letech 1971-97 byl ve svobodném povolání. Počínaje rokem 1997 působil v redakci ČRo 3 – Vltava, kde se zabýval přípravou pořadů s literární tematikou. Některé své texty pro děti publikoval pod pseudonymem Petr Karmín.
V šedesátých letech začal Pavel Šrut časopisecky publikovat poezii a překlady básní (jeho první báseň vyšla roku 1960 v časopise Kulturní tvorba), mj. v Hostu do domu, Plameni, Tváři, Literárních novinách a Sešitech pro mladou literaturu. Především ale vyšly knižně jeho tři sbírky reflexivní lyriky: Noc plná křídel (1964), Přehlásky (1967) a Červotočivé světlo (1969). Společným tématem formálně rozmanitých básní zařazených do těchto sbírek je hledání lásky v každodenním životě, Červotočivé světlo zároveň reaguje na události roku 1968. Souběžně se Šrut věnuje i tvorbě určené dětem, postupně vychází Generál Ivanka (1965), Petrklíče a Petrklinky (1966), Kočka v houslích (1969) aj., publikuje také v dětských časopisech Sluníčko a Mateřídouška. Přísně rozlišovat mezi Pavlem Šrutem básníkem a Pavlem Šrutem coby autorem knížek pro nejmenší by ale bylo pokud ne přímo zavádějící, tedy přinejmenším ošidné. Obě tyto roviny jeho tvorby se vždy významným způsobem vzájemně ovlivňovaly, mnohé prvky Šrutovy poetiky uplatňované v dětské literatuře se v míře nikoliv bezvýznamné objevují i v jeho básnickém díle, například vyvolání komického účinku prostřednictvím homonymie nebo užívání vynalézavých, hravých rýmů. Nelze opominout ani to, že dětství, dětský pohled na svět a vztahy mezi dětmi a dospělými patří mezi klíčová témata Šrutovy lyriky, a to od veršů raných (Noc plná křídel) po ty z posledních let (Papírové polobotky).
Červotočivé světlo se stalo nadlouho poslední autorovou sbírkou, která byla oficiálně publikována v knižní podobě. Podobně jako i u mnoha jiných, Šrutova tvorba vycházela v letech sedmdesátých a osmdesátých pouze v samizdatových strojopisných výborech, vydaných nákladem jeho vlastním (či nákladem jeho přátel); texty v nich obsažené nebyly nikdy publikovány v samostatných sbírkách. Širšímu čtenářskému publiku byly zpřístupněny až ve dvou výborech z roku 1989, Přestupný duben a Malá domů (tyto výbory zároveň obsahují některé básně ze sbírek z šedesátých let). O celistvé představení díla z let 1970-89 se pokoušejí Brožované básně vydané v roce 2000.
Značnou část tohoto období se Pavel Šrut věnoval překládání z angličtiny (D. Thomas, J. Updike, W. Shakespeare aj.), španělštiny (výbor z avantgardní španělské poezie Obrys mušle) a také převodům latinské poezie přítele Eugena Brikciuse (svazek E. Brikcius: Holou na kaktus vyšel strojopisně v roce 1979, společná kniha veršů Šruta a Brikciuse Cadus rotundus – Sud kulatý pak v Českém spisovateli r. 1993). Dále Pavel Šrut pokračoval v psaní knížek pro děti (zejm. pohádek a leporel), spolupracoval s Janem Vodňanským na výrobě animovaných filmů (Peripetie zpěvu, r. J. Tyller, 1985 a Kolik je na světě moří, r. N. Čampulková, 1987), na svou překladatelskou práci navázal adaptacemi klasických i moderních pohádek, zejména z angloamerické a keltské (Kočičí král, Obr jménem Drobeček, Prcek Tom a dlouhán Tom a jiné velice americké pohádky) a slovanské jazykové oblasti (Zlatý pecen, Zlatá přadlena). Jinou stránku Šrutovy tvorby let osmdesátých představují písňové texty, zhudebněné Petrem Skoumalem, uskupeními 5P L. Pospíšila (Šrutovy texty se objevily na nahrávkách: …a nestřílejte na milence, Jsem v tom), Framus Five M. Prokopa (Snad nám naše děti, Nic ve zlým, nic v dobrým, Kolej Yesterday), C&K Vocal a Etc… V. Mišíka. Podobně jako u Šrutovy souběžně vznikající lyriky se v nich setkáme s groteskně hořkou, téměř „villonskou“ polohou. Písňové texty Šrut shromáždil do strojopisného svazku Cokoli (1983), tištěného vydání se dočkaly o sedm let později s výborem Kolej Yesterday, který zároveň obsahuje některé texty pozdější.
V souvislosti s psaním vlastní poezie došlo u Pavla Šruta v sedmdesátých letech k výrazné tvůrčí odmlce. Autor ji v úvodu ke svazku Malá domů z roku 1979 komentoval takto: „Nějakých deset let jsem nepsal verše. Věděl jsem, že je třeba psát jinak, než jsem to tehdy uměl, jenomže jsem nevěděl jak. Slušnější bylo tedy nepsat vůbec.“ (Brožované básně, s. 178.) Jeho psaní následně prochází proměnou, kterou sám autor pokládá za nevyhnutelnou v závislosti na proměnách doby. Jazyk Šrutových veršů v roce 1979 je civilní, básně jsou prostoupené ironií, ubylo v nich metafor a přirovnání a místo toho se přiklánějí k pojmenování přímému. Brožované básně shrnují tuto tvorbu do tří částí. První z nich, nazvaná „Domácí řád (kniha artikulí z poetiky)“, způsobem z části mystifikujícím vymezuje „zásady“ Šrutova psaní v třiceti čtyřech krátkých básních, které mají mnohdy blízko k epigramu. Část druhá, „Malá domů (kniha laskavých invektiv a dedikací)“, obsahuje básníkovy vzkazy přátelům (a nepřátelům) laděné v podobném tónu, oproti tomu poslední část „Samovar (kniha pro domo sua)“ je volnějším cyklem formálně rozličných textů, kde vedle výrazově úsporných básní (Ti dva, Zavírací hodina) nalezneme básně narativní (Dynastie Že, Studiosa Fausta bytná se podivuje) i tvarové experimenty (Dechová cvičení). V devadesátých letech, kdy se Pavel Šrut začal též věnovat publicistice a literární kritice, vyšel kromě dříve zmíněných také román ve verších Zlá milá (1997), pásmo s milostnou tematikou, k němuž mu byly východiskem texty z dřívějších let, a fejetony Konzul v afrikánech (1998). Z prací nedávných zmiňme ještě překlady poezie L. Cohena Výbor z poezie (1998) a samozřejmě celou řadu knih pro děti (naposledy Příšerky a příšeři, 2005). V roce 2000 získal Pavel Šrut za básnické knihy Zlá milá a Brožované básně Cenu Jaroslava Seiferta.
Zatím poslední Šrutova básnická sbírka Papírové polobotky (2001) chronologicky vypráví ve třech oddílech životní příběh člověka N. Činí tak i s pomocí vypůjčených veršů (či celé strofy) od autorových milých básníků; s tímto jevem se tu setkáváme asi ještě častěji než ve starších sbírkách. Snad to souvisí se Šrutovou náklonností k angloamerickým modernistům a možná i k jejich relativizujícímu pojetí autorství. Vždyť jedním z výrazných odkazů jeho díla je, že se není nutné brát příliš vážně.
Výběrová bibliografie:
Poezie
Noc plná křídel. Československý spisovatel, Praha 1964.
Přehlásky. Československý spisovatel, Praha 1967.
Červotočivé světlo. Mladá fronta, Praha 1969.
Malá domů. Poezie mimo domov, Mnichov 1989.
Přestupný duben. Mladá fronta, Praha 1989.
Kolej Yesterday. Písňové texty 1982-1987. Československý spisovatel, Praha 1990.
Cadus rotundus – Sud kulatý. S E. Brikciusem. Český spisovatel, Praha 1993.
Zlá milá. Scénář básně. Torst, Praha 1997.
Brožované básně.Torst, Praha 2000.
Papírové polobotky. Mladá fronta, Praha 2001.
Překlady
Shakespeare, William: Sonety. S kolektivem překladatelů. Československý spisovatel, Praha 1976.
Graves, Robert: Příznaky lásky. Československý spisovatel, Praha 1977.
Obrys mušle. Poezie španělské avantgadry. S Janem Hlouškem a Miloslavem Uličným. Československý spisovatel, Praha 1979.
Ostrov, kde rostou housle. S kolektivem překladatelů. Albatros, Praha 1987.
Thomas, Dylan: Svlékání tmy. Československý spisovatel, Praha 1988.
Updike, John: Domácí biograf. Československý spisovatel, Praha 1988.
Lawrence, David Herbert: Sopečná růže. Mladá fronta, Praha 1990.
Carterová, Angela: Kytice dívčích pohádek. Svoboda, Praha 1993.
Barnesová, Pauline: Paní, vy už zase ječíte. Kentaur – Polygrafia, Praha 1994.
Rushdie, Salman: Hárún a Moře příběhů. S Michalem Strenkem. Mladá fronta 1994.
Lobel, Arnold: Pan Sova. Albatros, Praha 1996.
Cohen, Leonard: Výbor z poezie. Mladá fronta, Praha 1998.
Literatura pro děti
Generál Ivanka. Dilia, Praha 1965.
Petrklíče a petrklinky. SNDK, Praha 1966.
Kočka v houslích. Severočeské nakladatelství, Liberec 1969.
Motýlek do tanečních. Albatros, Praha 1969.
Zlatý pecen. Albatros, Praha 1977.
Jak šel Matěj k obrům pro perník. Panorama, Praha 1979.
Jak se z Anči nestala andulka. Panorama, Praha 1980.
Slon a jeho strýček. Blok, Brno 1980.
O stříbrné růži. Panorama, Praha 1981.
Zlatá přadlena. Albatros, Praha 1981.
Janek a kouzelná fazole. Albatros, Praha 1982.
Hlemýžď Čilišnek. Albatros, Praha 1983.
Pohádky doktora Vašátky. Panorama, Praha 1985.
Tři medvědi a zlá babka. Panorama, Praha 1986.
Pohádky kočky Míny. Panorama, Praha 1987.
Richard – sloní srdce a myška Mája. Panorama, Praha 1988.
Kočičí král. Albatros, Praha 1989.
Dva lelci ve skříni o Karlíkovi nemluvě. Albatros, Praha 1990.
Prcek Tom a dlouhán Tom a jiné velice americké pohádky. Carmen, Praha 1993.
Otíkova čítanka. Prodos, Olomouc 1994.
Kde zvedají nožku psi aneb v Pantáticích na návsi. Orbis, Praha 1995.
Obr jménem drobeček. Albatros, Praha 1997.
Petr Pan. Albatros, Praha 1997.
Život Brouka. Egmont ČR, Praha 1999.
Pavouček Pája. Albatros, Praha 2001.
Veliký tůdle. Paseka, Praha a Litomyšl 2003.
Velká kniha českých pohádek. Reader's Digest Výběr, Praha 2003.
Verunka a kokosový dědek. Brio, Praha 2004.
Příšerky a příšeři. Paseka, Praha a Litomyšl 2005.
Fejetony
Konzul v afrikánech. Petrov, Brno 1998.
zdroj - Martin Pšenička, 2006

Pavel Šrut

foto - Chad Evans Wyatt, 1995
foto - cs.wikipedia.org
 

Pavel Šrut

rok od - do   škola, obec, fakulta, zaměření, profesor
1962 - 1967   Univerzita Karlova, Praha, Filozofická fakulta, anglický jazyk
1962 - 1967   Univerzita Karlova, Praha, Filozofická fakulta, španělský jazyk

Pavel Šrut

rok od - do   instituce, obec, poznámka
???? - ????   Český rozhlas 3 - Vltava, Praha

Pavel Šrut

beseda/diskuse
termín   název výstavy, místo konání
1998/10/10   Czech Collective Exposition: Pavel Šrut, Hall 9.2, Frankfurt nad Mohanem (Frankfurt am Main)
2006/09/21   Setkání s básníkem Pavlem Šrutem s projekcí krátkých animovaných filmů výtvarnice a režisérky Galiny Miklínové, Club literární kavárny, Praha
dražba/aukce/bazar
termín   název výstavy, místo konání
2020/11/26   179. aukce: Bibliofilská aukce, Galerie Vltavín, Masarykovo nábřeží, Praha
křest/autogramiáda/odhalení
termín   název výstavy, místo konání
1991/06/04   Knihu Eugena Brikciuse Vyložení umělci aneb Kunsthistorické pohádky podepisují..., Slovanský dům, Praha
2003/11/12   Veliký Tůdle, Knihkupectví Fišer, Praha
2008/11/13 17:00   Autogramiáda knihy Lichožrouti, Knihkupectví Fišer, Praha
nevýtvarná
termín   název výstavy, místo konání
2004/09/16   Autogramiáda knihy Verunka a Kokosový dědek, Palác knih Luxor, Praha
2005/12/01   Autogramiáda nové knihy Příšerky & Příšeři, Knihkupectví Fišer, Praha
předaukční výstava
termín   název výstavy, místo konání
2020/11/16 - 2020/11/26   179. aukce: Bibliofilská aukce, Galerie Vltavín, Masarykovo nábřeží, Praha

Pavel Šrut

katalog kolektivní
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  2002   Écrivains Tchèques, Ministerstvo kultury České republiky, Praha
kniha
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  1991   Slovník zakázaných autorů 1948-1980, Státní pedagogické nakladatelství, n.p., Praha
  1999   Čeští spisovatelé / Tschechische Schriftsteller, Ministerstvo kultury České republiky, Praha
  2000   101 umělců v České republice / 101 Artists in the Czech Republic, Nakladatelství Argo, Praha
  2008   Obrazy v živé paměti / Pictures in recent memory (Česká kniha pro děti a mládež 2007 / Czech books for children and young people 2007), Ministerstvo kultury České socialistické republiky (ČSR), Praha
  2009   Česká kniha pro děti a mládež 2008 / Czech Books for Children and Young People 2008 (Vzdálené v nás a blízkost v cizím / The Distant Within and the Near in the Distance), Ministerstvo kultury České republiky, Praha
  2017   Mind your socks! (Lichožrouti), Zhejiang Literature and Art Publishing House, _
encyklopedie/slovník
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  1998   Slovník českých spisovatelů od roku 1945 (Díl 2, M-Ž), Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., Praha
  2012   Slovník autorů literatury pro děti a mládež II. (Čeští spisovatelé), Nakladatelství Libri, Praha
podřazený dokument
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  1984   Pavel Šrut (3.4.1940 Praha), Kontury české literatury pro děti a mládež, 498
  2000   Pavel Šrut (1940), 101 umělců v České republice / 101 Artists in the Czech Republic, 116-116
  2008   Básně, které nutí do smíchu (Pavel Šrut vydává novou sbírku básní pro děti. Inspiroval se anglickými říkadly a popěvky), Mladá fronta Dnes, 9-9
  2008   Pavel Šrut: Šišatý švec a myšák, Obrazy v živé paměti / Pictures in recent memory, 42
  2008207   Pavel Šrut: Pohádky brášky Králíka (Brother Rabbits Tales), Obrazy v živé paměti / Pictures in recent memory, 41-42
  2009   O licháčích a lidech, Lidové noviny
  2009   Pokus o doprovod, Nejkrásnější bývají na útěku, 83-95
  2012   Šrut Pavel (3.4.1940 Praha), Slovník autorů literatury pro děti a mládež II., 402-405
  2016   Nečekaně akční Lichožrouti volí podobu milé gangsterky pro děti, Mladá fronta Dnes, 14
  2018   Má fotografie s nejmilejším spolužákem, Lidové noviny, 8
  2018   Nikdy svého génia nerozmělňoval, Lidové noviny, 8
  2018   Postila za Pavla Šruta, Lidové noviny, 8
  2018   Zemřel Pavel Šrut, zanechal Kolej Yesterday i Lichožrouty, Lidové noviny, 1
www
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  ????   Pavel Šrut (cs.wikipedia.org), cs.wikipedia.org
  ????   Pavel Šrut (www.slovnikceskeliteratury.cz), www.slovnikceskeliteratury.cz
pozvánka kolektivní
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  1998   Czech Collective Exposition (50th Frankfurt Book Fair Hall 9.2 Stand No. J 945)
  2003   Veliký Tůdle, Nakladatelství Paseka s.r.o., Praha
  2004   Autogramiáda knihy Verunka a Kokosový dědek
  nedat   Setkání s básníkem Pavlem Šrutem s projekcí krátkých animovaných filmů výtvarnice a režisérky Galiny Miklínové, Nadace Český literární fond, Praha
aukční katalog
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  2020   Aukční síň Vltavín: 179. aukce (Bibliofilská aukce), Aukční síň Vltavín, Praha
bibliografický katalog
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  1990   Autoři knih nakladatelství Mladá fronta (1989-1990), Mladá fronta, nakladatelství, Praha
  1994   Česká nezávislá literatura v ohlasech (Výběrová bibliografie knih a článků od roku 1990), Nakladatelství Primus, Praha
dopisnice/pohlednice
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  2010   Všechno nejlepší (Pavel Šrut)
  2013   Pavel Šrut, Galina Miklínová: Černá fusekle (Karetní hra nejen pro lichožrouty), Archiv výtvarného umění, z.s., Kostelec nad Černými lesy (Praha-východ)
  2013   Pavel Šrut, Galina Miklínová: Lichožrouti navždy, Archiv výtvarného umění, z.s., Kostelec nad Černými lesy (Praha-východ)
informační leták / informace
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  nedat   Noc s Andersenem (Milé holky a kluci,...)
parte
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  2018   Pavel Šrut
pozvánka nevýstavní
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  2005   Příšerky & Příšeři, Nakladatelství Paseka s.r.o., Praha
  2008   Autogramiáda knihy Lichožrouti
  nedat. (1991)   Knihu Eugena Brikciuse Vyložení umělci aneb Kunsthistorické pohádky, Inverze, Praha
příležitostný tisk
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  2015   Státní cena za literaturu, Státní cena za překladatelské dílo, Ceny Ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla, hudby, výtvarného umění a architektury, Větrné mlýny, Brno (Brno-město)

Pavel Šrut

kniha
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  1964   Noc plná křídel, Československý spisovatel, Praha
  1966   Petrklíče a petrkliky, Státní nakladatelství dětské knihy, n. p., Praha
  1969   Kočka v houslích, Severočeské nakladatelství, Liberec (Liberec)
  1978   Jak se motýlek naučil tančit, Panorama, nakladatelství a vydavatelství, Praha
  1980   Slon a jeho strýček, Nakladatelství Blok, Brno (Brno-město)
  1981   Rudovous ((8)), Panorama, nakladatelství a vydavatelství, Praha
  1983   Hlemýžď Čilišnek, Albatros, nakladatelství pro děti a mládež, Praha
  1989   Malá domů (Výbor z díla), Poezie mimo domov (PmD), Mnichov (München)
  1989   Přestupný duben, Mladá fronta, nakladatelství, Praha
  1990   Kolej Yesterday (Písňové texty 1982 - 1987), Československý spisovatel, Praha
  1996   Dva lelci ve skříni o Karlíkovi nemluvě, Albatros, nakladatelství pro děti a mládež, Praha
  1997   Obr jménem Drobeček, Albatros, nakladatelství, a.s., Praha
  2001   Pavouček Pája, Albatros, nakladatelství, a.s., Praha
  2003   Veliký tůdle, Nakladatelství Paseka s.r.o., Praha
  2004   Une histoire pour chaque soir (366 histoires du grand-père noix coco), Éditions Gründ, Paříž (Paris)
  2004   Verunka a kokosový dědek (366 příběhů na každý den), Nakladatelství Brio, Praha
  2005   Příšerky & příšeři, Nakladatelství Paseka s.r.o., Praha
  2007   Šišatý švec a myšut, Nakladatelství Paseka s.r.o., Praha
  2008   Lichožrouti, Nakladatelství Paseka s.r.o., Praha
  2008   Вероника и кокосовият дядо (366 истории за всеки ден), Издателство Летера (Nakladatelství Letera), Sofie (Sofia)
  2009   Nejkrásnější bývají na útěku (milostná i nemilostná poezie 1967 - 2007), Nakladatelství Paseka s.r.o., Praha
  2009   Pan Kdybych hledá kamaráda, Nakladatelství Paseka s.r.o., Praha
  2010   Lichožrouti se vracejí, Nakladatelství Paseka s.r.o., Praha
  2010   Three Dads and Mum, Nakladatelství Brio, Praha
  2010   Tři tatínci a maminka, Nakladatelství Brio, Praha
  2010   Už ráno začal večírek, Nakladatelství Galén, Praha
  2011   Neparožderi, Algoritam, d.o.o., Záhřeb (Zagreb)
  2012   Lichožrouti, Nakladatelství Paseka s.r.o., Praha
  2012   Lichožrouti se vracejí, Nakladatelství Paseka s.r.o., Praha
  2012   Niedoparki, Wydavnictvo Afera, Vratislav (Wrocław, Breslau)
  2013   Lichožrouti navždy, Nakladatelství Paseka s.r.o., Praha
  2014   Červotočivé světlo / Worm-eat en light (Básně z podzimu pražského jara), Nakladatelství Pulchra, Praha
  2014   Lihožerci, Kulturno umetniško društvo sodobnost International (KUD), Lublaň (Ljubljana)
  2014   Niedoparki powracają, Wydavnictvo Afera, Vratislav (Wrocław, Breslau)
  2015   Bob a Bobek na cestách, Albatros Media, a.s., Praha
  2015   Hlemýžď Čilišnek, Nakladatelství Paseka s.r.o., Praha
  2015   Lihožerci se vračajo, Kulturno umetniško društvo sodobnost International (KUD), Lublaň (Ljubljana)
  2015   Los zampacalcetines, Sushi Books, Cangas do Morrazo (Pontevedra)
  2015   Os papacalcetíns, Sushi Books, Cangas do Morrazo (Pontevedra)
  2015   Párožrúti, Vydavateľstvo Slovart, s.r.o., Bratislava (Bratislava)
  2015   Носкоеды (Lichožrouti), Розовый жираф (Růžová žirafa), Moskva (Moscow)
  2015   ベルンカとやしの実じいさん(上) (Verunka and Oldman Coconut), Fukuinkan Shoten Publishers, Inc., Tokio (Tokyo)
  2015   ベルンカとやしの実じいさん(下) (Verunka and Oldman Coconut vol. 2), Fukuinkan Shoten Publishers, Inc., Tokio (Tokyo)
  2016   Čarapokradice, Odiseja, Bělehrad (Beograd)
  2016   Els menjamitjons, Mosaics Llibres, Barcelona
  2016   Lihožerci za vedno, Kulturno umetniško društvo sodobnost International (KUD), Lublaň (Ljubljana)
  2016   Niedoparki na zawsze, Wydavnictvo Afera, Vratislav (Wrocław, Breslau)
  2018   Die Sockenfresser, S. Fischber Verlag Gm, Frankfurt nad Mohanem (Frankfurt am Main)
  2018   Шкарпеткожєри завжди поряд, Škola (Школа), Charkov (Kharkiv)
  2019   Lietrīļas, Pētergailis, Riga
cd-rom
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  2008   Lichožrouti (čte Barbora Hrzánová), Nakladatelství Paseka s.r.o., Praha
  2011   Lichožrouti se vracejí, Nakladatelství Paseka s.r.o., Praha
leporelo
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  1974   Pyšná princezna, Orbis, Praha
literární dílo (work)
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  1964   Noc plná křídel
  1966   Petrklíče a petrkliky
  1967   Přehlásky
  1969   Červotočivé světlo
  1969   Kočka v houslích
  1969   Motýlek do tanečních
  1989   Přestupný duben
  1990   Dva lelci ve skříni o Karlíkovi nemluvě
  1990   Kolej Yesterday (Písňové texty 1982 - 1987)
  2009   Nejkrásnější bývají na útěku (milostná i nemilostná poezie 1967 - 2007)
učebnice
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  1993   Český slabikář pro 1. ročník základních škol (2 díl), Prodos, Olomouc (Olomouc)

Pavel Šrut

katalog autorský
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  1991   Kateřina Černá, Unie výtvarných umělců České republiky, Praha
  1992   Emanuel Ranný, Městské kulturní středisko, Třebíč (Třebíč)
  1996   Petr Císařovský: Mužové ze železa a jiné sochy, Ministerstvo vnitra ČR, Praha
  1999   Jaroslav Kořán: Pohled zpátky, Gallery, spol. s r.o. (Jaroslav Kořán), Praha
  2003   Vendula Císařovská: Obrazy / Paintings, Ateliér Šupina
kniha
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  1969   Povídali, že mu hráli, Albatros, nakladatelství pro děti a mládež, Praha
  1977   Příznaky lásky (Výbor z veršů), Československý spisovatel, Praha
  1980   Červená labuť, Albatros, nakladatelství pro děti a mládež, Praha
  1990   Hry se slovy a písmenky, Albatros, nakladatelství pro děti a mládež, Praha
  1991   Čítanka samizdatové a exilové literatury I, Státní pedagogické nakladatelství, n.p., Praha
  1991   Vyložení umělci aneb Kunsthistorické pohádky, Inverze, Praha
  1992   Balady, romance a hněvance ((se dvěma intermezzy)), Pražská imaginace, Praha
  2000   Nerozumím už Nietzschemu, Torst, Praha
  2001   Tvář naší země: Krajina domova, Studio JB (Bárta & Bárta), Lomnice nad Popelkou (Semily)
  2010   Kateřina Černá, Gallery, spol. s r.o. (Jaroslav Kořán), Praha
antologie/sborník
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  1968   Verše pro tajnou chvilku, Státní nakladatelství dětské knihy, n. p., Praha
  1983   Kupte si štěstí v bazaru (Česká poezie 20. století ve znamení humoru), Československý spisovatel, Praha
  1989   Nebo na gombík (Antológia českej poézie), Mladé letá, slovenské vydavateľstvo knih pre mládež, n.p., Bratislava (Bratislava)
  1996   Jan Zábrana (4.6.1931 - 3.9.1984)
  2002   Škola české grotesky (Malá antologie poezie - Vánoce 1980), Jiří Buchal - BB/art, Praha
podřazený dokument
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  1966   Bílo, Ke Georgu Traklovi, Listopad, Sešity pro mladou literaturu, 12-13
  1968   O čekání, Sešity pro literaturu a diskusi, 10-11
  1968   O paměti, Sešity pro literaturu a diskusi, 10-10
  1968   O snu, Sešity pro literaturu a diskusi, 10-10
  1968   O suchu, Sešity pro literaturu a diskusi, 10-10
  1969   (o dospívání atd.), (o řeči), Host do domu, 41
  1980   Adamova žena, Betlém 1980, 69-69
  1980   Celé dny prší, Betlém 1980, 67-67
  1980   Černá zabíjačka, Betlém 1980, 71-71
  1980   Epitaf, Betlém 1980, 73-73
  1980   Perpetuum mobile, Betlém 1980, 66-66
  1980   Pes jitrničku sežral, Betlém 1980, 70-70
  1980   Taneční roky pro dospělé (Janu Zábranovi), Betlém 1980, 68-68
  1980   What about Pilsen? (To Paul Wilson), Betlém 1980, 72-72
  1991   Domluva, Vyložení umělci aneb Kunsthistorické pohádky, 129-130
  1995   Český surrealismus nikdy nespí (Vlajkonošem bretonovského vidění světa je u nás revue Analogon a její knižní edice), Nedělní Lidové noviny
  1997   Zlá milá: scénář básně, Salon 14, 14.číslo, 3
  1998   Knížky, linoryty, obraz (Praha, Galerie U prstenu, 3. 6. - 22. 6.), Ateliér, čtrnáctideník současného výtvarného umění, 4-4
almanach
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  2000   Almanach současné české literatury 1997-1999 (Almanach der zeitgenössischen tschechischen literatur 1997-1999), Ministerstvo kultury České republiky, Praha
informační leták / informace
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  nedat   Noc s Andersenem (Milé holky a kluci,...)
katalogová pozvánka autorská
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  2003   Emanuel Ranný: Suché jehly
leporelo
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  1985   Veselé obrázky Josefa Lady, Albatros, nakladatelství pro děti a mládež, Praha
PF
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  2003   Šťastný nový rok 2004!, Nakladatelství Paseka s.r.o., Praha
  2005   Příšerky & příšeři z Paseky a Pavel Šrut s Galinou Miklínovou vám přejí příjemné vánoce, Nakladatelství Paseka s.r.o., Praha
samizdat
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  1980   Betlém 1980 (Škola české grotesky; malá antologie poesie a výtvarného umění)
  1987   Sborník pro Jana Lopatku a Andreje Stankoviče k jejich pětačtyřiceti se zpožděním dvou let
učebnice
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  2005   Čítanka pro druhý ročník (2.díl), Nakladatelství Alter, Praha 4

Pavel Šrut

kniha
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  1976   Sonety, Československý spisovatel, Praha
  1977   Příznaky lásky (Výbor z veršů), Československý spisovatel, Praha
  1978   Černý majestát (Poezie černé Ameriky 20. století), Československý spisovatel, Praha
  1990   Sopečná růže, Mladá fronta, nakladatelství, Praha
  1998   Výbor z poezie, Mladá fronta, nakladatelství, Praha
  2001   Každý den nic, Mladá fronta, nakladatelství, Praha
antologie/sborník
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  1985   Masky a tváře černé Ameriky, Odeon, nakladatelství krásné literatury a umění, n.p., Praha
leporelo
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  1974   Nosorožci v drožce, Mladé letá, slovenské vydavateľstvo knih pre mládež, n.p., Bratislava (Bratislava)
  1975   Čí jsou to botičky?, Mladé letá, slovenské vydavateľstvo knih pre mládež, n.p., Bratislava (Bratislava)
učebnice
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  2005   Čítanka pro druhý ročník (2.díl), Nakladatelství Alter, Praha 4

Pavel Šrut

autorská
termín   název výstavy, místo konání
1968/10/22 - 1968/11/10   Kateřina Černá: Obrázky, Galerie mladých, Mánes, Praha
1981/04/14 - 1981/05/01   Kateřina Černá: Kresby, knížky, obrázky a obraz, Malá galerie Československého spisovatele, Praha
1989/04/12 - 1989/05/15   Jaroslav Kořán: Fotoplátna, Divadlo hudby (Galerie Titanic), Olomouc (Olomouc)
1996/01/19 -   Petr Císařovský: Mužové ze železa a jiné sochy, Ministerstvo vnitra, foyer, Praha
1998/06/03 - 1998/06/22   Kateřina Černá: Knížky, linoryty, obraz, Galerie U prstenu, Praha

Pavel Šrut

kniha
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  2011   Knižní a plakátové ilustrace 1999 - 2011 (Jana Majcherová), Nakladatelství Cherm, Praha
podřazený dokument
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  1966   Dva neúspěšní, Sešity pro mladou literaturu, 39-40
  2000   Lexigrafie na pranýři aneb postesky české nad polským poloslovníkem literatury, Tvar 13, 12-13
  2019   Věk podivných slastí, My z Čech, Moravy, Slezska a Slovenska, 44-46
dopisnice/pohlednice
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  nedatováno   Pavel Šrut (Všechno nejlepší!)
  nedatováno   Pavel Šrut a Galina Miklínová: Lichožrouti (Držte si ponožky), Nakladatelství Paseka s.r.o., Praha
záložka
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  2001   Pavouček Pája a jeho kamarádi, Albatros, nakladatelství, a.s., Praha

Pavel Šrut

rok udělení   název ceny, druh, poznámka
1967   Cena nakladatelství Československý spisovatel
2012   Cena Karla Čapka, PEN klub
2015   Státní cena za literaturu, za dosavadní dílo